فولاد زنگ نزن یا استیل چیست؟

فولاد زنگ نزن یا فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل (stainless steel) عناصر تشکیل دهنده آن اغلب آهن ، کروم و نیکل می باشد. کمترین کروم تشکیل شده در آن حدود 10/5 درصد و بیشترین کربن مصرف شده در این فلز 1/2 درصد می باشد.در این فلز معمولا به صنعت آلیاژ از بعضی عناصر معمول مثل سیلیسم ، منگنز ، گوگرد ، فسفر ، کربن ، مولبیدن ، دوتنیم و وانادیوم استفاده می کنند.استیل به دلیل خاصیت غیرفعال شدن خود میتوانند مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود نشان دهند . این فلز ترکیبی به دلیل شکل گرفتن یک لایه غیرفعال که برروی سطح شان به شدت با مواد زیر پیوند خورده استو از تماس بیشتر ماده با محیط اطراف جلوگیری میکند چنین خاصیتی را دارد. برای اینکه این غیرفعال سازی به طورپایدار ثابت بماند و فلز دچار خوردگی نشودبه حداقل 10/5 درصد کروم نیاز دارد که اگر این اتفاق بر این فلز بیفتد حتی اگر خراش یا به هردلیل زخمی بشود و این لایه از بین برود فلز می تواند خودش را ترمیم کند.

استیل به اشکال مختلف و به شکل پروفیل ، قوطی ، ورق ، لوله ، سیم مفتول تولید می شود و کاربرد های آن در آشپزی و آشپزخانه ، مبلمان ، دکوری و ویترین ، تجهیزات پزشکی ، صنعت ساختمان ، لوازم خانگی ، کارخانه ها ، صنایع شیر و صنایع غذایی می باشد.

این فلز به دلیل اینکه دربرابرخوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهدو به راحتی تمیز شده و ماندگاری بالایی دارد در اکثر اموری که باید این موارد رعایت شود مثل موراد فوق مصرف می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + یک =